Wieża widokowa Jeziory Wysokie

Wieża widokowa Jeziory Wysokie

W miejscowości Jeziory Wysokie nieopodal Brodów znajduje się wieża widokowa oraz Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej

 

 

Walory krajobrazowe Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Bory Lubuskie” można podziwiać z tarasu widokowego murowanej wieży w Jeziorach Wysokich. Wieża jest także elementem systemu ochrony przeciwpożarowej lasów Nadleśnictwa Lubsko. To pierwsza w Polsce murowana wieża o takich funkcjach, wybudowana po drugiej wojnie światowej przez zielonogórskich leśników.
Wieża ma 41m i jest zbudowana na wzór latarni morskiej. Stała się rozpoznawalnym w kraju symbolem LKP „Bory Lubuskie”.


Aby wspiąć się na taras widokowy, trzeba pokonać 176 schodów. Z tarasu można podziwiać dach lasu (lesistość okolicy – ok. 70 %), niebieskie oczka stawów hodowlanych, jezioro Brodzkie, malowniczo położone miejscowości zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej.
Przy wieży znajduje się duży parking. Obok kamienia z pamiątkową tablicą w 2006 roku został posadzony Dąb Jana Pawła II.


Jeziory Wysokie Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej
Jeziory Wysokie Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej


Przebywający na terenie ośrodka i wieży zobowiązani są do stosowania się do regulaminów (w materiałach do pobrania, na dole strony) i wytycznych obowiązujących na terenie danych obiektów oraz aktualnych nakazów i zaleceń Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.


Dni i godziny pracy Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich:
• poniedziałek: nieczynne
• wtorek: 9.00 – 17.00
• środa – piątek: 8.00 – 17.00
• sobota: 9.00 – 17.00
• niedziela: nieczynne


Wieża przeciwpożarowo-widokowa (taras widokowy) jest udostępniania w dniach i godzinach pracy ośrodka, a także dodatkowo w niedziele od 1 kwietnia do 31 października (godz. 11.00 – 17.00).
Od 08.07.2022 r. do 31.07.2022 r. OEPL w Jeziorach Wysokich (sale wystawowe, sala konferencyjna, ogród dendrologiczny, wiata) będzie nieczynny. Taras widokowy wieży będzie udostępniany od wtorku do soboty od 9.00 do 17.00 (pracownik obecny na terenie ośrodka) oraz w niedziele od 11.00 do 17.00 (pracownik obecny pod wieżą).