Pałac Promnitza-Brühla w Brodach

Zespół pałacowo-parkowy z XVII wieku

Pałac Brühla w Brodach – barokowy pałac, wybudowany w latach 1741-1753 w miejscowości Brody w powiecie żarskim. Pierwszy pałac zaprojektował i zrealizował tutaj architekt Francko dla rodziny Promnitzów w latach 1670-1674. Siedemdziesiąt lat później, w 1740, hrabia Henryk Brühl zapłacił rodzinie Watzdorfów za 2 tysiące hektarów cenę 160 tys. srebrnych talarów saskich i polecił wybudować tu nowy pałac. Zadanie to zrealizował architekt Jan Krzysztof Knöffel w latach 1741-1753.

Już kilka lat później, podczas wojny siedmioletniej, pałac został we wrześniu 1758 podpalony, a otaczający go ogród – zdewastowany. Całość przeszła na własność władców Prus i dopiero po pewnym czasie odzyskał go Alojzy Fryderyk Brühl(syn Henryka), który go odbudował.

Obecnie (2011) główny gmach pałacu wraz z obydwoma skrzydłami jest zdewastowany, ale zabezpieczony przed dalszą degradacją, natomiast odremontowane jego obie oficyny funkcjonują jako obiekty restauracyjno-hotelowe.

źródło: https://pl.wikipedia.org/

Pałac Promnitza-Brühla - zespół pałacowo-parkowy z XVII wieku



Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Leśnego oraz wieża widokowa

W pobliżu Brodów – w miejscowości Jeziory Wysokie znajduje się wieża widokowa, udostępniana turystom oraz Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Bory Lubuskie”.

W zabytkowej leśniczówce z 1926 r. urządzono pięć sal wystawowych, które warto zobaczyć. Poświęcono je uprawie lasu, jego ochronie, użytkowaniu, kulturotwórczej roli oraz ochronie przyrody. Od podstaw został założony „sosnowy” ogród dendrologiczny. Jego celem jest zgromadzenie jak największej liczby różnych gatunków sosny, obejrzeć tu jednak można również okazy innych drzew, m.in. mamutowca olbrzymiego, tulipanowca, kasztana jadalnego.

Na terenie ośrodka znajduje się drewniana wiata przeznaczona do organizowania zajęć na wolnym powietrzu i ognisk z tradycyjnym pieczeniem kiełbasek. Nieopodal stoi jedna z największych atrakcji turystycznych okolicy: obserwacyjna wieża przeciwpożarowa z tarasem widokowym. Murowana budowla wysokości 41 m bardziej przypomina latarnię morską niż wieżę widokową. Wznosi się w jednym z najwyższych punktów w okolicy (102 m n.p.m.). Aby dotrzeć na taras widokowy na jej szczycie, należy pokonać aż 176 schodów. Wysiłek zostaje jednak nagrodzony piękną panoramą na lasy, jeziora, stawy hodowlane oraz rozrzucone wśród lasów i łąk wsie i miasteczka – zarówno po polskiej, jak i niemieckiej stronie.


Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej jest czynny:

środa – piątek: 8.00 – 17.00
sobota: 8.00 – 16.00
niedziela: 11.00 – 16.00

Taras widokowy wieży jest udostępniany dla turystów indywidualnych w godz.:

środa – piątek: 14.00 – 17.00
sobota, niedziela: 11.00 – 16.00

Ośrodek prowadzi zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Wizytę warto wcześniej umówić (tel. 068 371 26 44).

źródło: http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/18013,jeziory-wysokie-krajobraz-z-wiezy.html